Temat marketingu video jest niezwykle ważny, nie tylko dla firm działających w e-biznesie. Filmy przyciągają uwagę, również potencjalnych nowych klientów, pomagają w sprzedaży i zareklamowaniu się. Posty i treści video, mogą mieć większą konwersję, niż klasyczne treści (tekst, zdjęcia, grafika).
Zapotrzebowanie na video rośnie również ze względu na to, że nagrany obraz z dźwiękiem może lepiej wyjaśniać klientowi cechy i korzyści oferty, produktów oraz efektywniej budować zaufanie do firmy. Pozwala również nawiązać bliższy kontakt z klientem, np. poprzez przedstawienie osób, które pracują w firmie, uczestniczą w procesie sprzedaży i obsługi klienta lub są twórcami produktów, koncepcji ich wykorzystania czy treści na blogu.
O aspektach technicznych, formach i obszarach zastosowań marketingu video, dowiecie się z odcinka podcastu „Złapani w sieć”:
Jednak jak samodzielnie stworzyć studio do marketingu video w domowym zaciszu lub pomieszczeniu biurowym? Jak zacząć przygodę z marketingiem video, aby stworzone treści wyglądały (i brzmiały) profesjonalnie, a z drugiej strony produkcje video nie zrujnowały budżetu? Na jakie elementy wyposażenia należy zwrócić uwagę, aby realizować wysokiej jakości materiały? O tym piszemy w tym artykule.
Jaki mikrofon wybrać do marketingu video?
Do komputera szukajmy mikrofonu, który ma złącze USB. Taki mikrofon nie wymaga dodatkowych akcesoriów np. w postaci wzmacniacza, czy miksera.
W zależności od tego jakim pomieszczeniem dysponujemy oraz w jaki sposób chcemy realizować nagrania możemy wybrać pomiędzy mikrofonem dynamicznym, a pojemnościowym.
Podstawowy aspekt to zwrócenie uwagi na echo w pomieszczeniu i jego ograniczenie. Echo możemy zniwelować poprzez pianki lub maty wygłuszające. Jednak dobranie odpowiedniego mikrofonu może okazać się tańszym rozwiązaniem i sprawić, że ewentualne zakłócenia dźwięku nie będą słyszalne w nagraniach.
Pod względem redukcji echa warto zainwestować w mikrofon dynamiczny. Ma prostszą budowę, nie jest tak czuły jak mikrofon pojemnościowy, pomaga eliminować czynniki związane z niedoskonałościami pomieszczenia np. niewielkie echo, w mniejszym stopniu rejestruje również dźwięki z otoczenia, które mogą zakłócać nagrywanie oraz ma „ciepłą” charakterystykę brzmienia. Mniejsza czułość to zarazem, mniejsza podatność na sprzężenia niż w urządzeniach pojemnościowych. Ze względu na to, iż mogą przenieść wysokie ciśnienie akustyczne, doskonale nadają się do rejestracji głośnych źródeł dźwięku, są również solidnie zbudowane i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wilgoć i skrajne temperatury. Jednak nie wyłapują tylu detali co mikrofony pojemnościowe, trzeba do nich mówić dość blisko. Propozycje znanych na rynku i chętnie używanych mikrofonów dynamicznych to np.:
- Samson Q2U,
- Audio Technika ATR2100x,
- Rode Podcaster.
Mikrofony pojemnościowe cechują się wysoką czułością, dzięki czemu rejestrują nawet najcichsze dźwięki, detale i zmiany tonów, ich pełny potencjał możemy wykorzystać w pomieszczeniach z dobrymi warunkami akustycznymi (brak echa).
Brzmienie różnych modeli mikrofonów porównasz słuchając recenzji video publikowanych na YouTube np. https://youtu.be/4gAS6TRJtJI
Kiedy stosujemy mikrofon pojemnościowy, a kiedy dynamiczny, dowiesz się z fragmentu odcinka Złapanych w sieć.
Wybrane modele mikrofonów pojemnościowych:
- Marantz MPM4000U
- Marantz Umpire
- Blue Snowball iCE
- Blue Yeti
- Elgato Wave 1
- HyperX QuadCast – ciekawy mikrofon pojemnościowy, o zmiennej charakterystyce kierunkowej (można rozmawiać w wiele osób)
Mikrofony mogą mieć charakterystykę:
- jednokierunkową, w której urządzenie rejestruje dźwięki dochodzące do niego ze źródła znajdującego się na wprost,
- dwukierunkową – zbierają dźwięki dochodzące do nich z przodu oraz z tyłu,
- wielokierunkową – mikrofon rejestruje dźwięki z całego otoczenia.
W zależności od tego czy chcesz nagrywać sam, czy w kilka osób wybierz mikrofon o odpowiedniej charakterystyce.
Realizacja nagrań w marketingu video
Video można realizować poprzez kamery internetowe Full HD, droższe 4K lub kamery video podłączone przez wyjście HDMI przez tzw. grabber do portu USB komputera, tak jak w kamerze internetowej.
Propozycje kamer internetowych:
- Logitech C922 Pro Stream Full HD,
- Razer Kiyo Full HD,
- Logitech BRIO 4K,
- Marantz Turret (zestaw kamera Full HD z mikrofonem).
Przykładowy grabber video do podłączenia klasycznej kamery video przez port USB:
- ELGATO Cam Link 4K
W realizacji nagrań wideo (np. prezentacji naszej oferty w sklepie internetowym) na naszym komputerze, wspomoże nas oprogramowanie:
- SCREENCAST-O-MATIC
- Prezi Video
- Loom
- OBS Studio OBSa możemy go używać również do relacji transmisji live (korzysta z kluczy transmisji udostępnianych np. przez Facebook).
Realizacja transmisji LIVE (YouTube, Facebook, LinkedIn) przy pomocy komputera, również jednocześnie na kilka kanałów, może być wspomagana przez jeden z programów:
- StreamYard
- Be.Live
- Ecamm (Mac)
- XSplit Broadcaster (Windows)
- vMix LIVE VIDEO PRODUCTION (Windows)
Szczegółowo o realizacji wysokiej jakości video, możecie dowiedzieć się z rozmowy Złapanych w Sieć z Piotrem Królem.
Jak dobrać oświetlenie? (Krzysztof Burzyński)
Przy realizacji nagrań video, bardzo ważnym elementem jest właściwe światło, które znacząco wpływa na jakość nagrań.
W przypadku nagrań i streamów, czyli metody transmisji danych pozwalającej dostarczać w nieprzerwany sposób sygnał multimedialny od nadawcy do wielu użytkowników, ważne jest oświetlenie osoby i stworzenie odpowiedniego klimatu. Studio mam zaaranżowane na nieużywanym, ciemnym strychu, i zdążyłem na nim zgromadzić wiele już wręcz historycznych akcesoriów do nagrań. Oświetlenie osoby, które jest kluczowe ze względu na jakość przekazu audio-video.
Przykładowa specyfikacja techniczna oświetlenia
W celu ułatwienia czytelnikom doboru oświetlenia, podzielę się specyfikacją mojego sprzętu:
- 4 żarówki o parametrach: 65W, 5500K, 3750lm (lumenów) o standardowym gwincie E27;
- statywy oświetleniowe z gwintem 16 mm (2szt.);
- podwójne oprawy z wyłącznikami z gwintem E27 (2 szt.);
- 2 dyfuzyjne parasolki czyli parasolki w kolorze białym, które rozpraszają światło żarówek.
Czy moc jest najważniejsza?
W przypadku żarówek nie chodzi tak bardzo o moc (ilość Wat), ale o temperaturę barwy, czyli ilość Kelwinów (K). Zazwyczaj tradycyjne żarówki mają 2600 – 2700K, a żarówka halogenowa ma 2700 – 3000K. Daje to ciepłą, przyjemną barwę na co dzień, ale dla nagrań zdecydowanie lepsza jest barwa światła dziennego, która mieści się w zakresie 5500-7000K. To, że jest ich cztery wypływa z indywidualnych potrzeb.
Samo światło zazwyczaj jest bardzo ostre i mogłoby prześwietlać postać, dlatego stosuje się różnego typu zmiękczacze. Często są to softboxy, czyli modyfikatory oświetlenia, które pozwalają zmieniać charakter oświetlenia. Zazwyczaj są one w kształcie kwadratu lub wielokąta z żarówka w środku Występują również białe parasolki fotograficzne, które również dobrze spełniają swoją rolę. Skompletowany zestaw w postaci żarówki, oprawki statywu i parasola jest bardzo szybki, łatwy do złożenie i zajmuje mniej miejsca niż softbox. Softbox z racji rozmiarów i sposobów składania nie u wszystkich będzie dobrym rozwiązaniem. Bardziej sprawdzi się tam gdzie jest więcej miejsca i nie trzeba codziennie składać sprzętu.
Używam tradycyjnych statywów stosowanych zarówno do mikrofonów jaki i innych akcesoriów. Dobrze jest umieścić na nich oprawki na dwie żarówki, bo nigdy nie wiadomo w jakich warunkach będą potrzebne. Przydadzą się w momencie, gdy trzeba będzie zwiększyć moc oświetleniową.
Wszystkie powyższe zabiegi dadzą efekt dobrze widocznej osoby.
Co z naturalnym światłem słonecznym?
Światło padające z okna na wprost osoby może być zarówno plusem jak i minusem. Jednak zazwyczaj jest to mocno losowe rozwiązanie, ponieważ jest zależne od pory dnia i zachmurzenia nieba. Nie mówiąc już o odbijaniu promieni słonecznych przez szybę. Co może skutkować przymykaniem powiek u osoby nagrywanej lub tzw. przepaleniem obrazu. Sam spotkałem się z sytuacją, że światło padające przez okno dawało inną barwę twarzy mimo włączonych żarówek o odpowiednich parametrach.
Jak oświetlić tło?
Po tym zabiegu nadszedł moment oświetlenia tła i dekoracji. Jeśli tło jest jednolite, to zazwyczaj wystarczy tzw. kontra, czyli światło, które ma podkreślić i wyróżnić sylwetkę osoby z tła. Można ją umieścić na ziemi za osoba, lub może służyć jako oświetlenie z góry.
Do tego celu wykorzystałem świetlówki LED o zimnym świetle 6500 LM i mocy 18W.
Natomiast trzy LED-owe żółte świetlówki (18W) podkreślają kolorystykę brandu, ale najważniejsze że dają cieplejsze światło.
.
Podgląd na trzy poniższe zdjęcia daje szybki podgląd jaki efekt można uzyskać właściwie wykorzystując światło. Nie jest to wiedza tajemna znana tylko producentom wysokobudżetowych filmów i programów telewizyjnych. Wystarczy wykorzystać proste narzędzia łatwe do zdobycia dla przeciętnego użytkownika. Po kilku testach można całkiem sprawnie posługiwać się nową wiedzą o oświetleniu planu nagraniowego. W dalszej kolejności warto poeksperymentować z różnymi rodzajami światła i różnymi kolorami aby uzyskać satysfakcjonujące nas rozwiązania.
Podsumowanie – marketing video w ecommerce
Jeśli chcesz zacząć swoja przygodę z marketingiem video, koniecznie musisz zadbać o jakość dźwięku poprzez dobór odpowiedniego do warunków akustycznych mikrofonu. Odpowiednią jakość video zapewni kamera internetowa co najmniej Full HD (1920×1080 pikseli) lub inna kamera video podłączona przez tzw. grabber. Wybór kamery 4K (4096×1080 pikseli) jest przyszłościowy, ale cały czas dość drogi.
Oświetlenie jest równie ważne, widać to na zdjęciach powyżej.
W artykule przedstawiliśmy propozycje konkretnych rozwiązań w zakresie sprzętu i oprogramowania wspomagające realizację Twoich produkcji video, zostały przetestowane przez nas lub osoby z którymi współpracujemy. Mamy nadzieję, że opisane rozwiązania uproszczą Waszą drogę do tworzenia wysokiej jakości materiałów video i wpłyną na skuteczne przedstawienie Waszej oferty np. w sklepie internetowym. Jeśli macie jakieś pytania, zostawiajcie je w komentarzach.
Krzysztof Burzyński (krzysztofburzynski.pl)
Marcin Pieleszek
Komentarze